header

Dzisiaj jest : 22 października 2021 - Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża

Parafia Zbawiciela Świata

w Ostrołęce

Czytania na dziś

22 X 2021 r., Piątek
Czytanie pierwsze
(Rz 7, 18-25a)
Ewangelia
(Łk 12, 54-59)

Dzisiaj Czcimy

Święty Doroteusz z Tebaidy

Doroteusz pochodził z Tebaidy. Mieszkał na pustyni w jaskini w pobliżu Aleksandrii w miejscu zwanym "Celem pustelniczym". Przez sześćdziesiąt lat prowadził tu bardzo ascetyczne życie. Codziennie w porze południowej spiekoty wędrował brzegiem morza i zbierał kamienie. Budował z nich pustelnie, które oddawał innym. Będąc w podeszłym wieku, pytany dlaczego tak się męczy, odpowiadał, iż "męczy ciało, aby ono nie męczyło jego".
Doroteusz do minimum ograniczał swoje pożywienie. Jadł tylko raz dziennie suchy chleb i pustynną roślinność. Wypijał też znikomą ilość wody. Nigdy nie widziano, by spał. Według swego zwyczaju nie kładł się, a odpoczywał wyłącznie zamykając oczy podczas gdy coś robił lub jadł. Nocą wyplatał z liści daktylowych kosze, sprzedawał je i za zarobione pieniędze kupował pożywienie. Jednocześnie przez cały czas, zbierając kamienie, wyplatając kosze czy spożywając posiłek, na ustach i w sercu miał modlitwę.
Zmarł za ponowania cesarza Teodozego Wielkiego pod koniec IV w. Świadkiem jego ascetycznych trudów był biskup Hellenopolis Paladiusz, który je opisał.

Źródło: brewiarz.pl